П`ятниця, 29.03.2024, 17:14
Вітаю Вас Гість | RSS

Здорове харчування

Головна » 2011 » Липень » 25 » Мінливість, спадковість, відбір - Известия
09:19
Мінливість, спадковість, відбір - Известия

Мінливість, спадковість, відбір Будучи спадкоємцями власних предків, ми зрідка представляємо для себе, в чому конкретно полягає наш спадок не на побутовому, а на генетичному рівні. Оглядач "Известий" Іра Мак запитувала про це доктора біологічних наук Олексія Тіунова.

известия: Всі знають, що гени передають інформацію від батьків дітям, але що таке гени?

алексей тіунів: В реальності і кожен вчений усвідомлює це слово по-своєму. Приміром, як одиницю відбору, і цей сенс близький мені, хоча я не займаюся еволюційними питаннями

тіунів: Мене вражає засилля абсурду в телевізорі, коли говорять про еволюцію, не читаючи Дарвіна. Необхідно підкреслити те, що його "Походження видів" зважена і переконлива книжка, і на 50% складається з коливань. Дарвін 30 років розмірковував про те, що колись виклав на 10 сторінках.

тіунів: Мінливість, спадковість, добір. Мало хто знає те, що Дарвіна було важко, він не усвідомлював пристроїв спадковості. Свого часу з цим пощастило Георгу Менделю, який працював з рослинами і став (посмертно) засновником сучасної генетики. А Дарвін возився з голубами і переконувався, що, схрестивши рудого голуба і білосніжного, не отримає світло-рудого.

тіунів: Конкретно. Наші гени - це генотип. Тіло - фенотип. Щоб генотип перетворити на фенотип, необхідно зайнятися ембріологією, іншими словами розвитком. Це розвиток класним чином налаштовані велика дещиця генів займається лише тим, що включає інші гени. Приміром, є ген, який у мишей на 8-й або 10-й день розвитку включається на вісім годин і перетворює дівчинку в хлопчика.

і: Від мами дитині передається більше інформації, ніж від батька?

тіунів: Від батька передається лише "ядерний" генетичний апарат. Не для кого не секрет те, що ми диплоид, у нас 23 пари хромосом, які діляться навпіл: 23 хромосоми в сперматозоїді, 23 - у яйцеклітині. Пізніше половинки зіллються. Сперматозоїд несе лише половину генома людини. Уявіть собі один факт про те, що а в яйцеклітині крім генетичного апарату є мітохондрії - клітинні органели, що мають власний генетичний апарат. І дійсно, і все, що пов'язане з мітохондріальної ДНК, передається лише від мами. Особистий генетичний апарат людини по-справжньому включається, коли яйцеклітина вже зазнала декілька поділок - раніше розвиток відбувається під контролем генів мами. Щоб зародок не викинув щось не те. Тому ДНК, набутих від мами, трохи більше тих, що дитина отримує від батька.

тіунів: У кожної людини половина генів від батька, чверть від діда. Якісь риси можуть проявитися не в першому поколінні. Не рахуючи того, дідусів і бабусь у два рази більше, ніж батьків. Є з кого вибрати. І схожість видніше у людей 1-го статі. Можна не побачити подібності дочки з бородатим лисим татом. Треба сказати те, що але дочка народить хлопчика, який буде схожий на дідуся, а саме, тому, що він хлопчисько.

тіунів: Скільки завгодно. І дійсно, приміром, на генному рівні визначено, що чоловіки агресивніше дам. І любов до протилежної статі передається на генному рівні - щоб переносити далі свої гени.

тіунів: Немає сенсу торгуватися, що важливіше - гени або виховання. Як би це було не дивно, але але тупо заперечувати спадкування майже всіх ознак, у тому числі ментальних. Дослідження на близнюках демонструють, що, хоча виховання принципово, особисті схильності на генному рівні близьких людей справді з'являються нерідко. Але люди, на відміну від тварин, не рахуючи генів успадковують до того ж культуру. На даний момент ці закономірності не так вірно працюють, але якщо ти народився 200 років тому і отримав не погане виховання, означає, ти ззабезпеченого роду, який колись дечим виділився, і ці гени ще в для тебе. Зверніть увагу на те, що це можуть бути різні "таланти" - схильність до зради або здатність дружину отруїти. Якщо здатність обгрунтована на генному рівні і веде до успіху, то цей ген успадковується, і є шанс, що нащадок буде цим же талантом володіти. Хоча навик труїти дружин не відшукає власного розвитку та впровадження поза певного середовища.

тіунів: У якийсь мірі схильність до правопорушень визначається пороговими значеннями чисто фізіологічних причин. Рівень гормонів, наприклад. Що необхідно з людиною зробити, щоб він прийшов у стан неконтрольованої люті? У всіх цей поріг різний. Є анекдот про Юлія Цезаря, який відбирав для себе воїнів. Всім відомо про те, що він йшов повз стрій легіонерів, лупив їх по морді і дивився, як змінюється колір обличчя. Як би це було не дивно, але якщо легіонер червонів, це було свідченням люті, і Цезар його брав, якщо бліднув, іншими словами лякався, - ні. Реакція легіонерів, напевно, закладена швидше на генному рівні - вони всі, за нашими мірками, були виховані досить грубо. Мало хто знає те, що вірність даної гіпотези просто показати на собаках: є брутальні собаки, є неагресивні, і ці риси закладені в їх еталоні. Хоча навіть закладені на генному рівні прихильності можуть змінюватися методом рекомбінації і мутацій, які визначають генетичну мінливість.

тіунів: Ні. Просто слово жахливе. Геном складається здебільшого з ДНК, яка нічого корисного нам не кодує, лише сама себе розмножує. Було б погано, якби ми не відзначили те, що в ДНК відбуваються мутації і рекомбінації, вони не впливають на наше життя, але дозволяють встановити, приміром, батьківство.

Основна загадка стосується фактично статевого розмноження. Уявіть собі один факт про те, що якщо б всі були самками, тварини плодилися б в два рази швидше. Самець не потрібен. Але для чогось він є. Одне з роз'яснень вигадав сам Дарвін, що припускав, що в результаті змішування ознак 2-ух особин виникають 3-а, не схожа ні на одну з них, і завдяки цьому їй знайдеться незайняте місце під сонцем. Уявіть собі один факт про те, що інша теорія - "гонка озброєнь" - роз'яснює все необхідністю битися із захворюваннями і паразитами. І навіть не треба і говорити про те, що паразити, в порівнянні з господарями, мають недовгі життєві цикли. Вони скоріше еволюціонують і вигадують відмички швидше, ніж власник встигає поміняти замки. Треба сказати те, що нам потрібно змінюватися ще швидше. Поміняти генотип "просто так" важко: якщо зробити помилку, робота генома порушиться. Само-собою зрозуміло, і виник дієвий механізм - рекомбінація 2-ух генотипів, кожний з яких довів своє право на розмноження.

У довгому ряду поколінь перевагу мають ті організми, у яких вище генетичне достаток. Статеве розмноження - метод його збільшення. І все б було зрозуміло, якщо б не групи тварин, які без статевого розмноження є 10-ки мільйонів років. Ті ж бделлоідние коловертки - у їх відомі одні самки.

тіунів: Так їх оком не видно - дрібні черв'ячки. Є партеногенетические ящірки, чиї самки відкладають незапліднені яєчка. Зрештою, гермафродити.

тіунів: Для нас аномалія, для дощових черв'яків і равликів - норма життя. Повертаюся до статевого розмноження, я назву ще дві гіпотези його появи. Перший: це метод вичищення шкідливих мутацій. І 2-ая, надзвичайно приваблива мені: гени зчеплені між собою. Зверніть увагу на те, що коли в тебе є для щось не погане, воно не може проявитися, так як на ньому "висить" нехороший ген. І навіть не треба і говорити про те, що статеве розмноження - метод відірвати непоганий ген від огидного.

і: Якщо мамин музичний талант гаситься татової схильністю до запоїв, в дітях ген музикантаможе відірватися від гена алкоголіка?

Будучи спадкоємцями власних предків, ми зрідка представляємо для себе, в чому конкретно полягає наш спадок не на побутовому, а на генетичному рівні. Оглядач "Известий" Іра Мак запитувала про це доктора біологічних наук Олексія Тіунова.

Коменти

написати коментар

Поля, позначені (*), обов'язкових до наповнення. Ваш e-mail на веб-сайті не публікується.

Зміст коментарів на розміщені матеріали є думкою осіб, їх написали, і може не збігатися з думкою адміністрації веб-сайту. Адміністрація веб-сайту не несе відповідальності за зміст коментарів.

- Які містять образи особистого, релігійного, державного, політичного, маркетингового і т. п. вдачі;

- Які містять посилання на джерела інформації, яка не має справи до обговорюваної теми;

Натискання клавіші «Відправити» є беззаперечним прийняттям цих критерій.

Інтерв'ю

Валерій Тишков

Особливий репортаж

Голосування

Курси валют

Популярні анонси

Крайні сюжети

Переглядів: 778 | Додав: chords | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Липень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
--------